
Ordfører Tom Anders Ludvigsen åpner seansen med å gratulere Brødrene Thomassen Bygg – Veso avd. Vestby og TA drift. Han kan med glede si at han er stolt av deres miljøengasjement.
For å vise dette så er disse bedriftene invitert til en markering hvor de mottok synlige, håndfaste bevis på at de er fyrtårn som viser vei. Det er veldig positivt at Vestby kommune har et næringsliv i kommunen som tar miljøansvar i praksis, og viser dette gjennom å bli sertifisert som Miljøfyrtårn.
Miljøfyrtårn er et anerkjent og effektivt verktøy for sertifisering og miljøledelse, som hjelper dere å lykkes med grønn omstilling. Alle Miljøfyrtårn-virksomheter må resertifiseres hvert tredje år, gjennom en uavhengig tredjepartskontroll. En sertifisering er derfor trygt for forbrukeren.
Miljøfyrtårn er anerkjent av EU og kan også brukes som dokumentasjon på miljø i anbudsdokumenter. Bærekraft lønner seg, ikke bare for miljøet, men også på bunnlinja og bedriftens omdømme.
Det er nå ca. 50 bedrifter i Vestby som kan kalle seg Miljøfyrtårn, og flere kommer til for hvert år, samtidig som de aller fleste blir – re-sertifisert. Det er nå jobben starter, å opprettholde sertifikatet – noe som er et kontinuerlig arbeid. Dette er Norges mest brukte sertifikat for de som vil dokumentere sin miljøinnsats og vise samfunnsansvar.
Kravene for å bli Miljøfyrtårn er i stadig endring og mange av kriteriene har blitt strengere med årene. For å bli Miljøfyrtårn må man oppfylle konkrete kriterier som er tilpasset ulike bransjer, i tillegg til et grunnleggende, felles kriteriesett som må oppfylles av alle som vil bli Miljøfyrtårn.
Bedrifter som sertifiseres i Miljøfyrtårn må jobbe kontinuerlig med å forbedre sine miljøprestasjoner innen områdene arbeidsmiljø, avfallshåndtering, energibruk, innkjøp og transport. Dette gir virksomhetene gode forutsetninger for å bidra til å oppnå flere av FNs bærekraftsmål. Dere bidrar til at Vestby kommune kan nå nasjonale og regionale klimamål for å redusere klimagassutslippene:
I 2050 skal Vestby være et lavutslippssamfunn og innen 2030 skal klimagassutslippene være redusert med minst 40% ... Skal vi klare det, må vi jobbe sammen for det grønne skiftet som ikke kommer, men foregår nå! Miljøfyrtårn er anerkjent og effektivt verktøy for miljøledelse, noe kommunen også har forstått – som selv jobber med å innfri kriteriene til Miljøfyrtårn.
Ordføreren avslutter med å si. Her er det både store – og små bedrifter som har tatt tak og jeg er imponert over jobben dere gjør. Takk for at dere gjør dette! Jeg er stolt over å kunne overrekke diplomene som et synlig bevis på at dere kan kalle dere Miljøfyrtårn. Det er et bevis på at jobben dere har gjort og som dere skal gjøre fremover - miljø, klima og bærekraft.

TA Drift Anders Ek Authen mottar Miljøfyrtårn plaketten. Det tok ikke lang tid å bestemme seg for tiltaket.
TA Drift:
Daglig leder Anders Ek Authen forteller entusiastisk om bedriften som har hatt en jevn stigning hele veien. De har ikke strebet etter å bli fort store, vi skal kunne det vi driver med. Bedriften ble etablert i 2017 en relativt ung bedrift med andre ord. Det de holder hovedsakelig med er snøbrøyting, så nå er de inne i sin viktigste periode. Graving og vaktmester tjenester tilbyr de også. På helårsbasis er de 5 ansatte og på vinteren øker de ca. 30 personer.
Hva var årsaken til at dere begynte med miljøserfisering av bedriften? Det var flere og flere av kundene som begynte å kreve at de er sertifisert. Beslutningsprosessen er veldig kort, så vi bestemte oss høsten 2024. Det er mange ting å sette seg inn i. I første rekke så trodde vi at det var den eksterne biten som var viktig, men vi føler også at det har betydd mye for oss internt. Den interne effekten har vært større enn han hadde sett for seg.
De fikk ikke gitt tilbud en gang uten å være sertifisert, nå bruker de sertifiseringen for det den er verdt i all sin markesføring. Vi blir begge enige om at det er fint for alle vi har kommet så langt når det gjelder miljøet vårt. Det som har vært viktig i prosessen har vært avfallshåndtering. Du blir klar over hva du bruker av innsatsfaktorer, alt kan jo måles, og hos oss er det diesel. Hvor målbart forbruket er i forhold til det de faktisk trodde, ble sentralt. Med dette verktøyet får de bedre oversikt over forbruket og den energien de bruker. Da kan spørsmålet blant annet dukke opp om de skal kjøpe nye maskiner. De bruker kanskje ikke mindre diesel, men de forurenser mindre. - Det vil bli lenge til de investerer i el-maskiner, poengterer Authen. På vinteren holder ikke disse i lengden i kulda.
Så kommer Irene Beatrice Brevad med litt praktisk informasjon om markedsmateriellet som de serfiserte kan bruke. Neste bedrift som har tatt skrittet helt ut er…

Brødrene Thomassen Bygg Ann Kristin Aabø og Håkon Thomassen mottar plaketten. Mange kunder er opptatt av avfallshånderingen. Det kan bli økonomisk lønnsomt for oss.
Thomassen Bygg:

Veso avd. Vestby Therese Kvenseth og Stine Øyen var stolte mottakere av plaketten. Det kan være at man mister en anbudsrunde, hvis man ikke innfrir kravene til miljø.
Veso avd. Vestby
Virksomheten ble etablert i 1988, så solgte staten seg ut i 2019, nå er bedriften norsk og privat eid. Therese Kvenseth og Stine Øyen forteller entusiastisk om apotek og grossistvirksomheten på Deli skog. På Vestby lageret er det 35 ansatte. Her går det i salg av av legemidler til dyr. Det inkluderer vaksiner, behandling av dyr samt vaksine til fisk. Spesielt opptatt av forebygging, dyrevelferd og miljø. Det var mye også bakgrunnen for at de gikk for å bli en miljøfyrtårn bedrift. De er opptatt av bærekraft og miljø, så dette sammenfalt veldig bra, forteller disse engasjerte damene.
Staten og andre er veldig opptatt av hvordan man jobber med miljø. Det kan være at man mister en anbudsrunde hvis man ikke innfrir kravene til miljø. Det blir stadig strenger krav og vi ser på dette som å være litt i forkant i forhold til våre konkurrenter. I anbudet kan et av kravene være at man har den nødvendige kompetansen. I et tilfelle har de vunnet et anbud på grunn av kompetanse og ikke pris. Transporten og emballasjen er også svært viktig å ivareta på en skikkelig måte. Det blir dermed mer og mer viktig å være «Miljøfyrtårn sertifisert». Fra myndighetenes side så har de vært opptatt av at kvaliteten skal være ivaretatt. Nå har myndighetene mer fokus på at bærekraftsbiten som også har kommet inn som et viktig element. I Veso sier at de er av veterinærer for veterinærer i mye av det de gjør. I aquanæringen er det også stort fokus på bærekraft. Vi må være en del av dette – også på papiret, avslutter disse hyggelig damene.
Les flere saker
Tre virksomheter fikk Miljøfyrtårn sertifisering
Ordfører Tom Anders Ludvigsen åpner seansen med å gratulere Brødrene Thomassen Bygg – Veso avd. Vestby og TA drift. Han kan med glede si at han er stolt av deres miljøengasjement.
Nye millioner til kommunen
Med Bulk Eiendom sitt kjøp av den siste store tomta i Vestby Næringspark, kan Vestby kommune innkassere nye 519 millioner kroner. Det betyr foreløpig nei til blant annet eiendomsskatt i Vestby kommune, for ikke å snakke om en styrking av planene for en godsterminal på Deli skog.
Renere Oslofjord: Vil ha Staten med på dugnaden
Ordfører Tom Anders Ludvigsen er klar til å kaste seg inn i kampen for en renere Oslofjord. Med ledende posisjoner i det interkommunale selskapet Movar ønsker han på vegne av flere kommuner et morderne renseanlegg på Fuglevik. Her vil Movar gå i bresjen for langt bedre nitrogenrensing enn det som er tilfellet i dag.
Resultater fra kommunevalget 2023
Resultatet fra kommunevalget 2023. Vi snakker med Frogn høyres Sigbjørn Odden, Ås høyres Bengt Nøst-Klemmetsen og Vestby Arbeiderpartiets Tom Anders Ludvigsen.
Vannledningen nærmer seg
Den interkommunale vannledningen som bygges i regi av det interkommunale selskapet Movar, nærmer seg Vestby.
Plass til alle i Kulturkvartalet
Det skal være plass til alle i det nye Kulturkvartalet beroliger ordfører Tom Anders Ludvigsen. Dette skal være Folkets hus og her skal det være alt fra seniordans til forestillinger med Rikskonsertene.
60 år med Vestby Pensjonistforening
Medlemsmøtet til pensjonistforeningen den 20. april var godt planlagt. Bjørnar Ottesen som er leder for foreningen, hadde god kontroll på forsamlingen og ordføreren. Sistnevnte var booket i lang tid i forveien. Ludvigsen holdt et engasjerende, nyttig foredrag på nesten en time om alt hva kommunen foretar seg og skal gjøre i tiden fremover. I denne sammenheng hadde han mest fokus på de eldre og deres behov.
Sommerrevy i dvale
Revyen "En sommerkveld ved fjorden" har i årevis vært et populært innslag i kulturlivet i Son. Kroa har vært åstedet, og lokale skuespillere har vært drivkraften. Nå omgjøres sommerscenen til leiligheter.
Følte seg vel hos Feelgood
Ordfører Tom Anders Ludvigsen ble overbevist da han la seg ned på den siste benken. Hvile og massasjebenken. - Kroppen min trenger mer Feelgood, og med åpningstid allerede fra klokka 07:00 kan jeg begynne arbeidsdagen her, humret han
Tror på kulturkvartalet
Ordfører Tom Anders Ludvigsen har fortsatt stor tro på at det blir bygging av Kulturkvartalet i Vestby sentrum. Han har med seg et stort flertall i komunestyret før budsjettdebattene starter i november.
Ønsker seg kulturkvartal i Vestby
Går det som byggekomiteen med ordfører Tom Anders Ludvigsen i spissen håper, blir det i løpet av noen år et sydende kulturliv i Vestby sentrum. På tegnebrettet ligger kommunens nye kulturkvartal ferdig på skissestadiet.
PORTRETTET:
Jan Oscar Svae – Næringens mann i Vestby
Han sitter godt tilbakelent i godstolen på terrassen. Smilet kommer lett og kona setter fram et lite fat med wienerbrød. Bløtkaka er til senere. Da kommer familien på besøk til bursdagsbarnet Jan Oscar Svae.
Landskytterstevnet 2020
Landsskytterstevnet 2020 skulle vært arrangert i disse dager på Elverum, men på grunn av situasjonen rundt smitte av Koranavirus så ble landsskytterstevnet avlyst. Det frivillige skyttervesen oppfordret derfor alle skytterlag til å arrangere Hjemme-LS på sin lokale hjemmebane.
Ordføreren takker
Det er med «fynd og klem» ordføreren takker alle som har stått på i den krisesituasjonen vi har vært igjennom til nå. Han kan ikke få fullrost helsevesenet, renholdsarbeidere og andre i primærnæringene som holder hjulene i gang, nok. – Uten denne gjengen ville det blitt et helvete, konstaterer Tom Anders med ettertrykk.
Petanque i Hølen
Ordfører Tom Anders Ludvigsen klippet snora til det nye anlegget Ordfører Tom Anders Ludvigsen klippet snora til ... Les mer
Innholdsrikt årsmøte i Vestby Bedriftsforum
den 26. april 2017
Styreleder Jan Oscar Svae inviterte Rygge Airport AS til en orientering om planene for flyplassen. Det måtte dessverre utgå siden Rygge Airport er i forhandlinger med Jotunfjellgruppen om et mulig samarbeide. Uansett utfall, sett fra Rygges side så er det positivt at flere aktører har fått opp øynene for en nærflyplass i vårt område som det går frem av e-posten i fra Gunvald Oyna i rygge.airport.no