Svein Hestvik flyttet til Vestby kommune i 1975 da han kjøpte et småbruk i Hølen. Han er født og oppvokst i Oslo, Utdannet siviløkonom fra BI, Oslo.

Bedriftsleder i 45 år i kommunen. I 1975 bygde han en elektrisk bil, men å få avgiftsfritak tok 15 år. Ting tar tid den gang og nå. Nå som pensjonist jobber han som konsulent med et tysk selskap for lagring av radioaktivt avfall. Dyrker sin egen mat og har et solid beredskapslager med ulike ting.
En fin vinterdag avtalte vi et besøk for å snakke om hva han er opptatt av.

Svein Hestvik er en samfunnsengasjert og kunnskapsrik person som er opptatt av beredskap. Ikke så unaturlig fordi vi er inne i beredskapsåret 2026.

Vi opplever en urolig geopolitisk situasjon i verden, NATO «vakler» Statsministeren forteller oss; dere må være forberedt på krig. Norge intensiverer satsingen i Forsvaret og noen hevder det går for sakte. Krigen i Europa gjør inntrykk og man tenker; «det kunne ha vært oss». Dette er en brøkdel av bak­teppet, men nok til at man tenker og tilrettelegger for beredskap.

Med sitt samfunnsengasjement har Svein Hestvik sett litt nærmere på hva våre naboland gjør. Finland står i en særstilling på god beredskap, de er forberedt og det har de vært i mange år. Landet har gjort mange grep som kan være til inspirasjon for andre. Svein Hestvik sier videre at sikkerheten og beredskapen ved anlegg av nasjonal betydning og som ligger i kommunen, bør revurderes og oppgraderes.

Jeg stilte spørsmålet til kommunenes beredskapsleder om risiko og sårbarhetsanalyse og han svarer:

Helhetlig risiko- og sårbarhetsanalyser

– Kommunene skal gjennomføre Helhetlige risiko- og sårbarhetsanalyser (gjerne forkortet Helhetlig ROS, eller H-ROS). Vestby kommunes nåværende H-ROS skal revideres i 2026/2027 og skal behandles politisk når den er ferdig. Jeg tolker deg dithen at du lurer på om det er gjennomført ROS-analyser for øvre del av krisespekteret. Det er et arbeid som er påbegynt, og som vil bli ferdig i 2026. Til informasjon vil H-ROS være gjenstand for vurdering med tanke på unntatt offentlighet, dette med hjemmel i offentlighetsloven §§ 21 og 24 3. ledd.

Videre er Svein Hestvik opptatt av status på kommunens beredskapsplan og informasjon til kommunens innbyggere nå i totalberedskapsåret 2026. Jeg stilte derfor spørsmål til kommunens beredskapsleder, og fikk følgende svar:

– Kommunenes beredskapsplikt følger av Sivilbeskyttelsesloven, se § 15. … Beredskapsplanen skal inneholde en oversikt over hvilke tiltak kommunen har forberedt for å håndtere uønskede hendelser. Som et minimum skal beredskapsplanen inneholde en plan for kommunens kriseledelse, varslingslister, ressursoversikt, evakueringsplan og plan for informasjon til befolkningen og media. …

– Fra og med 2026/2027 vil beredskapsplanverket være inndelt i en generell og administrativ del, en operativ del og et handlingsprogram. Den generelle og administrative delen vil være tilgjengelig for innbyggerne og publiseres på kommunens hjemmesider.

– Operativ del av beredskapsplanverket, samt handlingsprogram, består av delplaner, prosedyrer, tiltakskort, ressurslister, med mer, som er unntatt offentlighet med hjemmel i offentlighetsloven §§ 21 og 24 3. ledd. Dette planverket beskriver skadereduserende tiltak også ved villet handling.
– På generelt grunnlag vil ikke innbyggere bli involvert i utarbeidelse av beredskapsplaner. Det vil imidlertid kunne være enkelte personer, organisasjoner og bedrifter, i tillegg til politi, brann- og redning, forsvar, sivilforsvar og helsevesen som bidrar til, eller er en del av planverket, på et eller annet nivå. Hvem vi har avtaler med om hva, eller samarbeider med om hva, vil kommunen av naturlige årsaker ikke si så mye om.

– Den generelle og administrative delen er i sluttfasen og vi regner med at vi vil kunne publisere den ganske snart, senest før utgangen av mars.

Svein Hestvik har gjort seg noen tanker om det meste innen beredskap og stusser over at det bare finnes et tilfluktsrom i kommunen og det er Vestbyhallen. Kommunenes beredskaps-leder har ikke kjennskap til at det er flere. Han poengterer videre at det er viktig at innbyggerne har egenberedskap for en uke, og at man går igjennom sine behov, samtidig som man samarbeider med familie, venner og naboer. Bakgrunn er at norske myndigheter anbefaler at flest mulig er forberedt på å klare seg selv en uke. Kommune og nødetater må prioritere de som ikke klarer seg uten hjelp i en krise. DSB (Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap) har utarbeidet informasjonsmateriell på flere språk.

Som det fremkommer vil beredskapsplaner og mer informasjon bli offentliggjort i løpet av våren.

Likte du denne artikkelen?

Ja
Nei
Takk for din tilbakemelding!