
En sommer er aldri over
Det er Louis signaturlåt, en av de meste spilte norske låtene på radio og kåret til en av Norges nasjonale viser i Nitimen.
Louis går under huden på sitt publikum med humor og alvor, og folk kjenne seg grundig igjen i tekstene hans.
Trubaduren og kåsøren Louis Jacoby er kjent for sine viser om unger, skjærgård, kjærlighet – og om ølet.
Kåseriene hans handler om våre daglige sysler, og folk ler så de griner når Jacoby tar publikum med inn hans verden.
Det er stemninger, ordspill og formuleringer som treffer oss rett i hjertet. En konsert med Louis Jacoby spenner fra det vare, lyriske til det sinnssykt burleske hvor folk hyler av latter.
Louis er vinner av Prøysenprisen og kåret til offisiell Ølhund. Med låten «En sommer er aldri over» vant Reiseradioens sommervisekonkurranse sammen med Lars Martin Myhre.
Hans slager – «Litt gammal» – er nesten er blitt et begrep.
Folk går rundt og sier: «Men jeg er bare litt gammal».
Låten er nok en bekreftelse på Louis evne til å skrive tekster vi kjenner oss så innmari godt igjen i.
Det hører med til historien at Louis etter hvert lagde t-skjorter med tittelen på skrevet – og den er solgt i tusenvis.
Louis Jacoby er på markedet med flere bøker og plater.
Den siste utgivelsen er en visebok med 100 av hans viser. Vakkert og rikt illustrert, men også med tekster og harmonisering. Den har også finessen ved at alle visene har fått en QR-kode og du kan dermed få dem spilt direkte på din smarttelefon.
Louis dialog med publikum er nært, den er også vittig og humoristisk, nesten som stand up. Og det er alltid kun på bekostning av sin egen person og opplevde situasjoner.
Man sier: «Du går ut etter en konsert med Louis Jacoby støl i lattermusklene, med varm om hjertet!»
Louis Jacoby er tekstforfatter, komponist, musiker og sanger, og er således en helstøpt trubadur.
Med Prøysenprisen og andre utmerkelser står han solid plantet i den norske visetradisjonen. Han har sin tilhørighet i den vestfoldske skjærgården. Her henter han inspirasjon og motiv til sine tekster og melodier. Louis går under huden på sitt publikum med humor og alvor, og folk kjenner seg grundig igjen i tekstene hans.
Allerede på syttitallet utga Louis LP’ene «Viser i ro og mak» og «Den gode tid». Best kjent ble han for «Det går en vind over vindens enger» av Mats Paulsson.
Så tok Louis en lang pause fra trubadur-yrket og bosatte seg i Ula rett inn for Svenner fyr i den vestfoldske skjærgården. Naturen her inspirerte ham til for alvor å dikte selv. Og på slutten av 80-tallet var han tilbake med plata «Svaberg» med viseperler som skulle bli klassikere. På begynnelsen av 90-tallet sluttet han som lærer i den videregående skolen og har siden vært trubadur på heltid.
Louis skal prise sommeren og livet med mye humor og vakre viser. Kåseri blir det også, har han lovet.
Louis er kjent for bl.a. visa «Hverdag» som tar for seg geitost-mat som eltes og melkeglass som veltes.
«En sommer er aldri over» er en annen klassiker. Visene «Måneskinn», «Balladen om gamlekjær’sten» og «Puslespill» når også fram så det holder.
Louis Jacoby er ikke minst kjent for måten han introduserer visene på. Det er rett og slett moro. Samtidig er det et stort følelsesspekter i programmet, med kort vei fra en vemodståre til latter.
Lars Martin Myhre og Louis Jacoby i Son
Sommereng
Stikkord om sommer Louis Jacoby
Ode til lyset
Et sted en gang
Måneskinn
Svaberg
Reiseradioen
Du Er Min Himmel På Jord
Til dagslyset kommer – Louis Jacoby official musikkvideo

