
Jollemiljøet i Soon Seilforening er velkjent og godt og har fostret mang en Soon- seiler, til både NM, VM og OL-bragder. Jollene, ofte med senkekjøl, er lette å sette ut og ta opp for vask og vedlikehold. Kjølbåtgruppen er stabil i god gjenge. Disse båtene er bunnstoffet for ikke å gro.
De siste tre årene er det blitt satset stort på Draker, en kjølbåt som egentlig er en regattabåt. I dag er det 12 – 13 Draker som hører til i Soon, og nå om kort tid, 28. til 30 august, arrangeres NM i Draker i Soon for andre gang.
Etterlengselen etter en kran i seilforeningen har vært stor.
Vårt æresmedlem i SSF, Halvor Sørbye, har lagt ned et enormt arbeid i å få en kran på plass til bruk for foreningens medlemmer.
Allerede er kranen godkjent, sertifikater i orden og krankurs under etablering.
Her ser vi Draken «Kitty’s Søster» får seg vask i den nye kranen. Det er kun båter uten bunnstoff eller med hard bunnmalimg som får slippe til, av miljøhensyn. Vi kan ikke spyle båter med selvpolerende bunnmaling.



